Zapachowe kompendium

Zapachowe kompendium wiedzy: EDP, EDT, a może EDC? Co oznaczają skróty na flakonach?

Decydując się na zakup drogich perfum często sprawdzamy ich wszystkie możliwe parametry – nuty zapachowe, trwałość oraz opinie innych, którzy dany zapach już mają. Na flakonie kryje się kilka istotnych informacji, dzięki którym jesteśmy w stanie szybko ocenić, jak długo zapach może utrzymywać się na naszej skórze. Oczywiście wiele zależy od nas samych – tutaj chociażby odczyn pH naszej skóry ma znaczenie, bo w końcu nie bez powodu mówi się, że ten sam zapach na każdym może pachnieć inaczej. Wybierając buteleczkę z odpowiednim skrótem możesz jednak wydłużyć swoje szanse na dłuższe „utrzymanie” zapachu, jednak jak to zrobić? Poniżej wyjaśniamy, czym różnią się poszczególne skróty oraz jak to zrobić, aby wybrać najtrwalszy dla siebie.

Warto wiedzieć, że słowo „perfumy” w Polsce stosujemy dla praktycznie wszystkich zapachów (oczywiście w mowie potocznej) i w większości nijak ma się to do prawdziwych perfum. Kupując perfumy na flakonie powinniśmy znaleźć sam napis parfum. Oznacza to, że we flakonie znajduje się ok. 25-40% olejków zapachowych. Oczywiście te zapachy będą najdroższe spośród wszystkich w perfumerii, jednak ich trwałość może sięgać nawet kilku dni.
EDP, czyli Eau de Parfum to tzw. woda perfumowana. Zawartość olejków w wodzie perfumowanej jest znacznie mniejsza niż w esencji perfum, jest to ok. 10-20%. Jej trwałość także jest dość wysoka, zwykle jest to ok. 1-2 dni. Aktualnie wody perfumowane wiodą zdecydowany prym na rynku zapachów, a przez niższą zawartość olejków zapachowych są znacznie tańsze niż esencje perfum.

Kolejnym bardzo popularnym rodzajem „perfum” jest EDT, czyli woda toaletowa (Eau de Toilette). Zdecydowanie najlżejsza spośród dotychczas wymienionych, nadająca się nie tylko na wieczorne wyjścia, ale przede wszystkim do codziennego stosowania. Co prawda olejków jest w niej znacznie mniej (ok. 4-15%), jednak jeśli nie zależy Ci na długotrwałym zapachu, a i tak psikasz się tez w ciągu dnia, będzie wystarczająca.

Powszechnie przyjęło się, że woda kolońska to rodzaj perfum dla mężczyzn, a dokładniej przyjmuje ona postać wody po goleniu. Można powiedzieć, że jest to prawda, jednak niepełna – istnieją bowiem wody kolońskie dla kobiet oraz uniwersalne wody kolońskie (dla kobiet i mężczyzn). Panowie stosują ją po goleniu głównie dlatego, że nie wywołuje podrażnień. Eau de Cologne to nic innego jak 3-5% olejków zapachowych zanurzonych w roztworze 70% alkoholu. Niestety przez to jej zapach jest bardzo ulotny, nadaje się więc do częstego stosowania.

Istnieje także zapach nazwany Eau Fraiche, który jest po prostu wodą odświeżającą. Jak sama nazwa mówi, możemy stwierdzić, że jest to rodzaj lekkiej mgiełki, którą możemy stosować np. w gorący dzień lub po prostu dla odświeżenia zapachu. Olejki w niej zawarte mają bardzo małe stężenie, ok. 1-3%.
Zapewne zastanawiasz się – co zrobić, aby każdy zapach utrzymywał się dłużej na Twojej skórze? Istnieje kilka sposobów, które pomogą Ci utrzymać zapachy na dłużej:

  • stosuj balsam z tej samej linii zapachowej, który podbije zapach perfum (nie musisz używać go na całe ciało, wystarczy wsmarować go w miejsca, które spryskujesz perfumami)
  • po każdym użyciu perfum umyj się, a ubrania wypierz – unikniesz mieszania kilku zapachów naraz
  • wybieraj trwalsze zapachy (EDP lub EDT, albo esencje perfum)